Oslo (ANB-NTB): Den nye norske spillefilmen «En helt vanlig dag på jobben» tar en grundig kikk bak kulissene i kjendisjournalistikkens grumsete virkelighet.
Bildene fra produksjonen viser hvordan kongelige, deres familier, sjefredaktøren og redaksjonen i ukebladet Folk Flest framstilles i filmen.
Ingar Helge Gimle spiller Sven O. Høiby og Kristin Eidså har fått rollen som kronprinsesse Mette-Marit.
Jan Gunnar Røise har hovedrollen som den stadig mer desillusjonerte reporteren Håvard Melnæs og Jon Øigarden har rollen som sjefredaktøren Odd Asvik.
«En helt vanlig dag på jobben» har norgespremiere fredag 12. mars.
Filmen bygger på nettopp Se og Hør-journalisten Håvard Melnæs’ omdiskuterte bok ved samme navn. Den er lagt til årene da Mette-Marit trådte inn i kongehuset og sladderjournalistikkens metoder nådde nye høyder.
Karrieren til Melnæs tar en helt ny retning når han innleder et vennskapsforhold til den kommende kronprinsesse Mette-Marits far Svein O. Høiby.
Han blir som en sønn for Høiby og er hans fortrolige, men også hans pengepung, hans medierådgiver og den som direkte forårsaker at Høiby aldri mer vil kunne ha normal kontakt med sin datter.
I en blanding av fakta og fiksjon fortelles historien om en ung journalists reise fra naiv skribent til durkdreven drittsekk, og hvilke omkostninger hans karriereklatring har på andre mennesker og ham selv.
Filmen er regissert av Terje Ragnes, mens manuset er skrevet av Erlend Loe. Produsent for filmen er Ørjan Karlsen. (ANB-NTB)
Midlene som ble brukt til selvforsvarskurs for jenter, burde ha vært lyst ut på forhånd.
Børresen ny direktør for Stortinget
Partiene i den greske koalisjonsregjeringen er enige om å innføre nye beintøffe sparetiltak.
Norges Fotballforbund gjør en banebrytende millionsatsing for barn og unge.
Selv om Øya bare har sluppet under halvparten av artistnavnene, er det nå kun 700 ukespass igjen til festivalen.