Adobe Flashplayer må vere installert i nettlesaren din og Javascript må vere aktivert for at du skal kunne sjå video.
Togulykken i Belgia

Togulykken i Belgia mandag krevde minst 18 menneskeliv.

Togtrafikk lammet etter ulykke

Brussel (ANB-NTB-Ritzau-AFP): Togtrafikken i Belgia er hardt rammet etter ulykken som krevde minst 18 menneskeliv mandag.

Publisert 16.02.2010 kl 12:19 Oppdatert 16.02.2010 kl 12:40

Tips ein venn på e-post:

...
To persontog frontkolliderte mandag morgen utenfor Brussel. Tirsdag gikk belgiske togførere til streik i protest mot arbeidsforholdene. Foto: CDRIK, Twitter/ANB

Tirsdag gikk belgiske togførere til streik i protest mot arbeidsforholdene.

For andre døgn på rad er det viktige høyhastighetstoget mellom Brussel og London innstilt. Det samme gjelder togselskapet Thalys' linjer til Frankrike, Tyskland og Nederland.

Samtidig innledet belgiske lokførere i flere byer en streik tirsdag i protest mot arbeidsforholdene, ifølge det belgiske jernbaneselskapet SNCB. I flere byer i Belgia la togførere ned arbeidet.

Overarbeidet

Fagorganiserte kritiserer SNCB for å ikke sørge for å ha nok personale, noe som medfører at både lokførere og sikkerhetsfolk er overarbeidede og trøtte,

En av de to togførerne som var involvert i den voldsomme togkollisjonen i en forstad utenfor Belgias hovedstad Brussel mandag, omkom i ulykken, som så langt har krevd 18 menneskeliv. 125 mennesker ble skadd i ulykken, flere av dem alvorlig.

Oppryddingsarbeidet på stasjonen i den lille forstadsbyen Halle fortsatte tirsdag.

Vil ikke spekulere

Årsaken til ulykken er fortsatt ikke klarlagt, men ifølge den belgiske avisa De Standaard var ett av togene ti minutter forsinket da den ene av togførerne kjørte på rødt lys.

Togskinnene i Halle skal være utstyrt med et sikkerhetssystem som gjør at togene automatisk stanser ved rødt lys. Men ett av togene skal ikke ha hatt dette sikkerhetsutstyret, ifølge en høytstående tjenestemann i SNCB.

Togselskapet ønsker ikke å bekrefte opplysningene eller kommentere om ulykken skyldtes teknisk svikt eller menneskelig feil.

– De tekniske undersøkelsene er i gang, og vi ønsker ikke å sette spekulasjoner i omløp, sier SNCB-direktør Marc De Schneemaecker. (ANB-NTB-Ritzau-AP)

Mest leste saker



Været

Været
  I dag I morgen
Måløy   1.1°   1.2°
Florø   1.5°   2.4°
Bremanger   1.5°   2.1°
Bulandet   2.9°   3.5°
Svelgen   0.0°   0.4°
Været leveres av: met.no


Siste bildeserier

Full fest i Florø

...

Her er svenskenes MGP-håp!

...

Christer Sjögren, Charlotte Perelli, Lotta Engberg og flere kjente fjes deltar i Melodifestivalen.

Se alle artistene!

Siste bildeserier

McLarens nye formel 1-bil

...

Spellemann-festen

...

Lørdag gikk årets Spellemannpris av stabelen. Både vinnere og kjendiser strålte under musikkfesten!

Se bildeserie her!

Nye modeller

...

Motormessa i Detroit er i gang. Sjekk ut et utvalg av bilene som har funnet veien dit.

Se bildeserien


Tips oss

Tlf. 57 75 73 03
SMS/MMS: 2097, kodeord "fptips"
E-post: redaksjon@firdaposten.no

Kontakt oss

Tlf. 57 75 73 00
E-post: redaksjon@firdaposten.no
Besøksadresse: Markegata 65, 6900 Florø
Postadresse: Postboks 38, 6901 Florø

Annonsere?

E-post: annonse@firdaposten.no
Meir informasjon: Marknadsavdelinga

Redaksjon

Ansvarleg redaktør: Svend Arne Vee
Nyheitsredaktør: Arve Olav Solbakken
Tilsette: Redaksjonen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.