...
Andelen fysisk passive øker med alderen, og kvinner er mindre fysisk aktive enn menn. Minst aktive er innbyggerne i land der inntektene er høyest, konstaterer forskerne. Foto: Terje Akerhaug, Dagsavisen

Fem millioner inaktive dør årlig

Hver tredje voksne i verden får for lite mosjon, og dette koster årlig fem millioner sofagriser livet.

Publisert 18.07.2012 kl 09:38 Oppdatert 18.07.2012 kl 09:40

Tips ein venn på e-post:

– Tre av ti over 15 år, rundt 1,5 milliarder mennesker, når ikke de nåværende anbefalingene for fysisk aktivitet, skriver The Lancet.

Blant unge mellom 13 til 15 år får fire av fem for lite mosjon, konstaterer det anerkjente legetidsskriftet. De betegner helseproblemene som oppstår som følge av mangelen på fysisk aktivitet for en pandemi.

Lite som skal til

Alle som ikke er moderat fysisk aktive i en halvtime, fem dager i uka, eller som ikke er i kraftig fysisk aktivitet i 20 minutter, tre ganger i uka, eller som kombinerer disse to formene for aktivitet, havner i kategorien fysisk passive sofagriser.

Andelen fysisk passive øker med alderen, og kvinner er mindre fysisk aktive enn menn. Minst aktive er innbyggerne i land der inntektene er høyest, konstaterer forskerne.

Skremmende

Om man sammenligner andelen sofagriser med statistikk over sykdommer som diabetes, hjertelidelser og kreft, er bildet skremmende.

Forskerne konkluderer med at mangel på mosjon i 2008 alene kostet over 5,3 millioner mennesker livet. De sammenligner fysisk passivitet med risikofaktorer som røyking og ekstrem overvekt.

Rundt 6 prosent av alle hjertesykdommer, 7 prosent av alle tilfeller av diabetes 2 og 10 prosent av bryst- og tarmkreft-tilfeller kan tilskrives mangel på mosjon.

Sitter stille

Om sofagriser bare var i fysisk aktivitet 10 prosent mer enn i dag, ville over en halv million dødsfall vært unngått årlig, lyder forskernes forsiktige anslag.

Til tross for at den positive helseeffekten av mosjon lenge har vært kjent, blir det gått, løpt og syklet stadig mindre i verden. Stadig mer av tiden er vi stillesittende, enten foran en PC, i bil eller i sofaen. (ANB-NTB)



På forsiden nå


...

OL og VM-meister til Florø

Lokalnytt Szymon Ziolkowski kjem til Florø. Sett av dagen 8. juni til tidenes sleggeduell. Les meir

...

Opera-gründer skal kulturmobilisere Flora

Lokalnytt

Korleis kan eit lokalsamfunn makte tunge kulturløft, basert på frivillig arbeid? Det har kanskje Kari Standal Pavelich svar på når ho vitjar Florø 27. mai. Les meir

...

Datatrøbbel for avisene

Lokalnytt Grunna datatrøbbel hos Amedia-konsernet som følgje av flaumen på Austlandet, vil det ikkje vere muleg å ringe til kundesenteret til Firdaposten onsdag føremiddag. Men det finnest alternativ. Les meir

Tips oss

Tlf. 57 75 73 03
SMS/MMS: 2097, kodeord "fptips"
E-post: redaksjon@firdaposten.no

Kontakt oss

Tlf. 57 75 73 00
E-post: redaksjon@firdaposten.no
Besøksadresse: Markegata 65, 6900 Florø
Postadresse: Postboks 38, 6901 Florø

Annonsere?

E-post: annonse@firdaposten.no
Meir informasjon: Marknadsavdelinga

Redaksjon

Ansvarleg redaktør: Svend Arne Vee
Nyheitsredaktør: Arve Olav Solbakken
Tilsette: Redaksjonen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.