Oslo (ANB): Norge ligger helt i verdenstoppen på utvikling av dataspill, og forskningen bak brukes på flere andre samfunnsområder.
Kampstart om:
| Publisert 22.07.2008 kl 10:00 Oppdatert 02.10.2008 kl 14:34 |
Det globale spillmarkedet utgjør om lag 240 milliarder kroner ifølge en fersk analyse fra PricewaterhouseCoopers og vokser med nærmere 10 prosent årlig.
– Dataspill er en voksende global industri og en teknologi for framtiden. Funcom har med sitt nye spill Age of Conan vist at norske miljøer kan bli verdensledende og skape både arbeidsplasser og eksportinntekter, sier Hilde Erlandsen, programleder for VERDIKT, som er Norges forskningsråds store program for IKT.
Den generasjonen som nå vokser opp er født i den digitale tidsalder.
– De behersker den teknologiske hverdagen på en naturlig og intuitiv måte. Verdensmarkedet for spill vil derfor bare øke i takt med at nye generasjoner vokser opp, og parallelt med at den teknologiske utviklingen fortsetter. Norge har på alle måter et stort potensial for å ligge i forkant av denne utviklingen, sier Erlandsen.
Ifølge Erlandsen gir forskningen bak dataspillene stor nytteeffekt også på andre samfunnsområder.
– Den kunnskapen som kreves for å utvikle dataspill gir norske bedrifter og forskningsmiljøer klare fortrinn for utvikling av dataverktøy på andre områder i samfunnet. For eksempel har StatoilHydro utviklet en virtuell oljeplattform for opplæring og øvelser, mens leger kan teste og trene på kirurgiske inngrep uten risiko for pasienter, sier Erlandsen.
Norges forskningsråds VERDIKT og NTNU (Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet) har samlet det norske spillmiljøet i nettverket JoinGame. Her deles erfaringer fra forskning på og utvikling av dataspill. Til høsten starter også en utdannelse for dataspill ved NTNU. (ANB)
Har butikkane i Florø dårleg service og for lite vareutval, eller er utvalet dårleg fordi florøfolk ikkje handlar lokalt? Debatten går på Firdaposten.no!
Les meir og delta i debatten!
Riktignok er LO-leder Roar Flåthen både mann og har tradisjonell industribakgrunn. Men samtidig har han stått for en linje i lønnsoppgjørene som har gitt lavlønte kvinner betydelige tillegg.
Les kommentaren her
Tømrer Esben Haug startet med en 200 år gammel rønne da han gikk i gang med å bygge. Nå er rønna en moderne enebolig, men det gamle er godt bevart.
Se bildene her
Rosenborg måtte se mesterligadrømmen gå fløyten mot et sterkt FC København.
Se bildene fra dramaet!