Lørdag var 300 nære pårørende av dem som ble drept på Utøya 22. juli i fjor, tilbake på øya. Til uken holder AUF Utøya åpen.
De 300 som besøkte øya lørdag, var invitert av AUF, melder NRK. De fikk går fritt rundt på øya, som mange av dem ikke har vært tilbake på siden 69 personer ble drept under massakren i fjor sommer.
Blant dem som besøkte øya i Tyrifjorden denne dagen, var Trond Henry Blattmann, som leder Den nasjonale støttegruppen for 22. juli.
– Jeg var rundt hele øya, forteller Blattmann og sier det var sterkt å se inn i Skolestua.
– Der kunne du tydelig se hva som var skjedd. Samtidig er det godt å gjøre dette nå, med tanke på den perioden vi skal inn i, sier Blattmann.
Om drøyt tre uker starter rettssaken mot terrortiltalte Anders Behring Breivik.
AUF-leder sier at de ønsker at alle som er berørt av fjorårets terrorangrep, eller som har et forhold til Utøya, skal få lov til komme ut dit.
– Det er tusenvis som har vært på leir her og har et nært forhold til dette stedet. Mange har et stort behov for å besøke Utøya, og det ønsker vi å legge til rette for, sier AUF-leder Eskil Pedersen. (ANB-NTB)